Poloha na bříšku: Jak miminku pomoci zvládnout první trénink

Erin-D-Rozario-FP

Erin D´Rozario, B.S.

Specialista na oblast raného vývoje dětí
Fisher-Price Play Lab
Maminka 2 dětí

Fisher-Price smilestones Čas na bříšku

Pravděpodobně jste už hodně slyšeli o polohování děťátka na bříško a pravděpodobně máte spoustu otázek o této tolik diskutované dětské aktivitě. Co je to? Proč je to tak důležitá? Kdy začínat s polohou na bříšku a kdy se miminka přetáčí? Co když se to mému děťátku nelíbí?

Když o této aktivitě mluví všichni, od pediatrů až po maminky influencerky na sociálních sítích, může vám to připadat jako rodičovský „domácí úkol“. Jako odborník na hru a vývoj ve Fisher-Price Play Lab jsem tu, abych vám pomohla.

Poloha na bříšku a to, k čemu je důležitá a následné samostatné přetáčení miminka na bříšku jsou zásadní kroky ve fyzickém vývoji vašeho dítěte, ale nemusí být zdrojem stresu. Namísto toho, abychom polohu na bříšku viděli jako další bod na vašem seznamu úkolů, můžeme z něj udělat další část času na hraní. Takže, nebojte se! Mám odpovědi na vaše otázky a užitečné tipy, abychom mohli demystifikovat tento milník a společně se vypořádat s polohou na bříšku.

Proč cvičit polohu na bříšku?

Polohování na bříšku je v podstatě první cvičení vašeho dítěte. Pomáhá jim budovat sílu horní části těla, rozvíjet kontrolu hlavy a zlepšovat rovnováhu a koordinaci – toto všechno vytváří základ pro to, aby se vaše maličké nakonec s lehkostí přetáčelo, plazilo a chodilo!

Ale existují více než jen fyzické výhody cvičení. Čas na břiše může také:

  • Podporovat vývoj mozku prostřednictvím mentální stimulace
  • Poskytnout senzorické výhody se zábavnými hračkami a předměty
  • Dát vašemu dítěti nový úhel pohledu na pozorování světa kolem sebe


Kdy začít trénovat polohu na bříšku?

Nikdy není příliš brzy začít posilovat tyto dětské svaly. Vy a vaše maličké můžete začít s cvičením na bříšku hned první den. Kolik času cvičení budete věnovat závisí na věku vašeho dítěte a jeho vývojovém stádiu. Můžete se řídit těmito obecnými pokyny:

  • V 0 – 3 měsících postupně začněte s několika málo minutami cvičení na bříšku každý den. Zůstaňte v blízkosti, abyste mohli podporovat jejich krk - hlavu budou možná schopni držet nahoře jen krátkou dobu.


  • V 3 – 6 měsících zkuste cvičení na bříšku 2-3krát denně po dobu několika minut. Postupně prodlužujte délku času na bříšku, jak vaše dítě roste, sílí jim krk a ramena.


  • Od 6 měsíců může vaše dítě využít svou novou sílu k ještě delšímu času na bříšku. Ujistěte se, že prostor pro čas na bříšku je dostatečně velký a bezpečný – děti se mohou pokoušet o vzpřímení a otočení!

Nejlepší čas dne pro cvičení polohy na bříšku? Po spánku, koupání nebo přebalování, když je vaše dítě klidné a cítí se dobře. Méně vhodný čas? Ihned po jídle. Ležení na břiše by mohlo narušit trávení a vést ke zvracení.

Jak s novorozenci zvládnout polohu na bříšku: základní cvičení

Pro začlenění cvičení na bříšku do každodenní rutiny s novorozenci můžete využít následující tipy. Cvičení lze provádět na podložce na zemi nebo i na vašem břiše.

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo1

1. Cvičte polohu na bříšku břicho na břicho

Je to stejné cvičení, jen s větším objetím! Položte miminko bříškem na svůj hrudník a povídejte nebo zpívejte - to je povzbudí k zvednutí hlavy. Udržujte oční kontakt, aby bylo zapojené.

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo2

2. Pojďte na jejich úroveň

Lehněte si s vaším děťátkem na podlahu a znovu povídejte, zpívejte a dívejte se jim do očí. Vidět vás v blízkosti je uklidní a motivuje!

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo3

3. Dejte do okolí barevné hračky

Použijte hračky s vysokým kontrastem (černá, bílá a červená, ty jsou nejlepší pro děti 0 - 3 měsíců), se zajímavými texturami a zábavnými zvuky, aby vaše děťátko dosáhlo, chytlo je a otočilo hlavičku.

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo4

4. Položte je před zrcadlo

Kdo je to druhé miminko? Jeee, to jsem já! Překvapení a úžas ze zrcadla přiměje vaše maličké, aby se zvedlo, podívalo a ideálně se usmálo na svůj roztomilý úsměv.

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo5

5. Poskytněte jim podporu

Polštářek pod bříško poskytne vašemu dítěti extra stabilitu a pomůže mu snadněji zvednout hlavu. Nemáte polštářek pod bříško? Položte své dítě před sebe a podepřete jeho předloktí o vaši nohu. Pohodlná pozice pro ně znamená méně úzkostlivé miminko pro vás!

SmSt_Article06_Čas-na-bříšku_photo6

6. Buďte trpěliví a dejte miminku čas

Dělejte to, co je pro vaše děťátko správné. Pokud je mu to příliš nepohodlné, položte je na záda nebo je vezměte do náruče. Pokud projevují příznaky únavy, jako je zírání, otáčení se od hraček nebo pláč, je to čas zkusit jindy - a to je v pořádku!

Další úroveň: 3 tipy, když jsou připraveni se přetočit

Jakmile si vaše dítě osvojí polohu na břiše, je čas na přetočení. Pomozte mu s tímto pokročilým cvičením, aby se snadněji přetáčelo a zvedalo.

SmSt_Article06_1790x1023px_photo7_v2

1. Použijte hračky a veďte je z bříška na záda

Když vaše dítě zvedne hlavu, pomalu přesuňte jejich oblíbenou hračku na jednu stranu. Jak se otočí, aby hračku sledovalo, začněte pohybovat hračkou nahoru. To je povzbudí, aby zvedli horní část těla, otočili se a začali se přetáčet na záda.

SmSt_Article06_1790x1023px_photo8_v2

2. Otočte to: Použijte hračky a veďte je zpátky na bříško

Když jsou na zádech, pohybujte oblíbenou hračkou před očima vašeho dítěte. Jakmile je jejich pozornost zaměřena na hračku, pomalu ji posuňte kolem vrcholu jejich hlavy krouživým pohybem na jednu stranu. Děťátko se nakonec otočí, natáhnou celé tělo směrem k předmětu a přetočí se na bříško!

SmSt_Article06_1790x1023px_photo9_v2

3. Čas na další velké posilování s pomocí prkna

Dětem ve věku šesti a více měsíců může začít připadat cvičení na bříšku příliš snadné. Ztižte jim to tím, že je položíte jako by do prkna. Jejich nohy položte na své a jejich paže dejte na podlaze pod ramínka v poloze prkna.

Kdy se děťátko začne přetáčet?

Pokud se ptáte, kdy se děti začínají přetáčet, nemohu vám poskytnout přesné datum (nebylo by to správné?!). Jako každý milník, ani toto není situace „jedna velikost pro všechny“. Nicméně existuje obecný časový rámec, kdy můžete očekávat, že děti začnou zvládat tyto fyzické dovednosti.


0-3 měsíců

  • Zvedá hlavu
  • Protahuje nožičky
  • Krátkodobě svírá předměty


3 - 6 měsíců

  • Otáčí hlavu do obou směrů
  • Zvedá hrudník nahoru
  • Stabilně drží hlavu
  • Přetáčí se z břicha na záda


6 - 9 měsíců

  • Přetáčí se ze zad na bříško
  • Přetáčí se na obě strany
  • Tlačí směrem nahoru, aby se otočilo na bříško


Další zastávka: lezení! Když se děti naučí tlačit na předloktí nebo ruce a přetáčet se, jejich malá tělíčka pomalu budují sílu, aby se posunula na další úroveň - pohybují se na rukou a kolenou.

Proč má moje dítě problémy s cvičením polohy na bříšku?

I když cvičení na bříšku může být zábavné, buďme upřímní: už jsme viděli slzy, zvracení, sliny a nechtěné nárazy hlavičkou, když rodiče dávají děti do této pozice. Proč by vaše děťátko mohlo toto cvičení nenávidět? Je to pro ně opravdu obtížné cvičení - téměř všechny děti s ním bojují.

Cvičení na bříšku dostává děti z jejich komfortní zóny, což vede k dočasným slzičkám. Klíčové slovo: dočasný! Vy a vaše dítě můžete cvičení úspěšně zvládnout s praxí, trpělivostí a pomocí výše uvedených tipů.

Jak se vám daří trénovat polohu na bříšku?

Pokud se cítíte stále trochu ve stresu, buďte k sobě shovívaví. Jakmile vaše děťátko zvládne přetáčení, nebude to takový problém. Jde jen o to, dostat se do této fáze, což může být náročné!

Rozumím - pamatuji si, jak jsem dělala cvičení na bříšku se svým synem. Říct, že tuto aktivitu neměl rád, je slabé slovo. Křičel a červenal se. Ale časem to bylo snazší, když začal rozvíjet všechny potřebné svaly. A když se poprvé přetočil z bříška na záda a uviděl můj obličej nad sebou, jeho tvář zářila hrdostí a obdaroval mě tím nejsladší úsměvem!

Jemné připomenutí: Pokud kdykoliv máte obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na pediatra.

/>