Je vaše dítě připraveno chodit na nočník? Užitečné tipy od odborníka na rozvoj dětí

Lisa-Lohiser-FP

Lisa Lohiser, Ed.D.

Odborník v oblasti rozvoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Maminka 2 chlapců

Fisher-Price smilestones Budování důvěry

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně sníte o tom, že už nebudete muset měnit další plenku. Už jste také asi slyšeli nejrůznější rady ohledně učení dětí chodit na nočník – ať už jste to chtěli nebo ne. Po pravdě řečeno, trénink chození na nočník je proces a vyžaduje určité plánování, takže jste teď na správném místě.

Možná se sami sebe ptáte: "Jaký je první krok? Co bude třeba? Je moje děťátko vůbec připraveno začít s nočníkem? Jsem připravená já??"

Mám několik tipů, které by vám měly pomoci ujasnit si tyto otázky a dokonce vám odhalí i několik věcí, které by vás možná nenapadly – to vše vám pomůže mnohem snazší přechod od plenek až k spodnímu prádlu pro větší děti.

Připraveno na nočník?

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je vaše batolátko připraveno začít procvičovat chození na nočník. Průměrný věk je někde mezi 1,5 rokem až 3 lety. Toto je samozřejmě průměr a každé dítě má svou vlastní časovou osu.

Ale možná byste také měli zvážit, zda je to pro vaši rodinu ten správný čas. Možná se to hned na první pohled nezdá, že by to mělo mít vliv na vaše rozhodnutí. Pokud ale začnete s nácvikem chození na nočník pro vás v hektické době, vaše batole si to může začít spojovat s pocitem tlaku a nedůvěry.

S nácvikem chození na nočník je ideální počkat, pokud se například stěhujete do nového domova, čekáte příchod dalšího miminka, starší sourozenec začíná již chodit do školy nebo dojde k většímu narušení vaší běžné rutiny. Nechte nové věci, ať se trochu usadí a pak s trénováním začněte.

Někdy vám vaše batolátko ukazuje, že je již připraveno, těmito znaky:

  • Zůstane suché hodinu až dvě
  • Podívá se, zabručí nebo řeknou, že musí jít
  • Má zájem zůstat v čistotě a suchu
  • Dokáže porozumět jednoduchým pokynům a dodržovat je
  • Místo plen rádo nosí tréninkové kalhotky
  • Zvládne samo si obléknout jednoduché věci
  • Je zvědavé na zvyky v koupelně

Trenére, pusť mě do hry!

Vím, že je tak snadné během tohoto období pociťovat trochu úzkosti. Trénink chození na nočník testuje naši trpělivost a je tu tlak na to, aby se naše děti učily rychle a s minimem nehod. Ale pokud jste úzkostliví, je pravděpodobné, že vaše dítě bude vaši úzkost cítit.

Pamatujte – toto je cesta, ne závod. A samozřejmě na této cestě dojde k nehodám. Jedná se o zcela novou dovednost, jejíž úplné zvládnutí může trvat dlouho a může být těžké udržet chladnou hlavu; ale párkrát se zhluboka nadechněte a pamatujte, že vaše povzbuzování, důslednost a chvála vašemu dítěti nejen pomohou dosáhnout tohoto velkého milníku, ale také posílí jeho sebevědomí.

Procvičovat, procvičovat, procvičovat

Nácvik chození na nočník vyžaduje od vašeho batolátka spoustu sebeuvědomění a praxe. Musí si vytvořit spojení mezi nutkáním jít a jít na nočník, místo použití plenky. Abyste jim pomohli, vy, jako jejich trenér, musíte být v procesu konzistentní.

Pomáhá přidat čas na nočník k vaší běžné rutině – posaďte je na nočník, když se probudí, nebo například během večerní rutiny, kdy se chystají do své postýlky. Jakmile s nácvikem začnete, nestřídejte čas s plenkou, například venku, a pak bez plenky doma – toto u dětí vytváří vnitřní zmatek. Cvičení na nočník mimo domov jim pomáhá udržet je na správné cestě a cestovní nočník je tady dobrým pomocníkem.

Nácvik pro chození na nočník: základy v 5 bodech

Zde je několik tipů, kdy je čas, se připravit a nachystat vše potřebné:

SmSt_Article03_Budovani-duvery_photo1a

1. První seznámení

Než začnete trénovat, pořiďte svému dítěti nočník, aby si na něj zvyklo

SmSt_Article12_Mluveni_photo3

2. Vytvořte vzrušení

Nechte své dítě vybrat si vlastní nočník v motivu a stylu, který ho nadchne!

SmSt_Article03_Budovani-duvery_photo3

3. Zkoušejte to nasucho

Zpočátku je v pořádku nechat své batole sedět na nočníku a dovolit mu, osahat si ho v oblečením. Přesvědčte se ale, že když je čas opravdu jít na nočník, pak ho použije.

SmSt_Article03_Budovani-duvery_photo4B

4. Jděte na to ve dvou

Mějte nočník připravený v koupelně a nechte své dítě trénovat, když půjdete na toaletu vy.

SmSt_Article03_Budovani-duvery_photo5

5. Rychlé akční oblečení

Když musíte jít, musíte jít. Nezapomeňte své dítě obléknout do oblečení, ze kterého se rychle svlékne.

Další 4 tipy pro trénink chození na nočník

Ze své zkušenosti bych vám doporučila několik dalších tipů, které vám a vašemu batoleti pomohou udržet "dobrodružství" při nácviku chození na nočník méně stresující:

SmSt_Article03_1790x1023px_ffedcc_photo6_v2

1. Zůstaňte stále svěží

Když odejdou plenky, odejde i ta ultra absorpční bariéra. Pobyt v mokrých nebo znečištěných tréninkových kalhotách povede k nepříjemným vyrážkám a citlivosti, které mohou vašemu dítěti způsobit bolest. Mějte vždy po ruce další čisté spodní prádlo, ať už jdete kamkoli.

SmSt_Article03_1790x1023px_ffedcc_photo7_v2

2. Koordinujte trénink

Ujistěte se, že osoby, které o vaše děťátko také pečují (učitelky ve školce, prarodiče, tety), dají vašemu dítěti podobnou nebo stejnou podporu a motivaci, když nejste poblíž. Ve školce mohou být metody nácviku chození na nočník trochu odlišné od těch u vás doma, ale nebojte se, vše se zvládne. Jen zůstaňte doma důslední.

SmSt_Article03_1790x1023px_ffedcc_photo8_v2

3. Mějte herní plán

Při tréninku si pro děti naplánujte čas a připravte trochu zábavy. Přineste knížky, zazpívejte písničku, zapojte do hry snadno čistitelné hračky (pro případ jakékoliv nehody), aby čas na nočníku byla zábava (nejenom pro děti, ale i pro vás).

SmSt_Article03_1790x1023px_ffedcc_photo9_v2

4. Pomalu, ale jistě k vítězství

S každou novou dovedností, kterou se děti učí, potřebují čas na její zvládnutí. Počítejte s tím, že se může objevit frustrace nebo zklamání, ale vaše pracovité děťátko bude těžit z vaší trpělivosti a povzbuzení na své cestě na nočník.

Kontrola pro rodiče

Jak to vidíte? Jste s vaším děťátkem připraveni začít nebo to ještě přehodnotíte?

Tento milník může být docela stresující, ale i velmi obohacující. Když k vám vaše děťátko přijde tak hrdé a nadšené, že použilo nočník, je to tak úžasný pocit.

Jen si stále připomínejte – děti na střední školu v plenkách nechodí. Nakonec to vaše maličké pochopí, uvidíte. Občas očekávejte malé nehody, nepořádek a chvíle, kdy se budete muset zhluboka nadechnout, ale i trochu zasmát. Na konci dne vštípíte svému děťátku sebevědomí a nezávislost – a to je důvod k oslavě!

Jemné připomenutí: Pokud budete mít někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte své intuici a obraťte se na svého pediatra.

/>