Erin D´Rozario, B.S.
Specialista na oblast raného vývoje dětí
Fisher-Price Play Lab
Maminka 2 dětí
Nyní, když vaše batolátko udělalo svůj první krůček, možná vás zajímá, jaké další fyzické dovednosti přijdou na řadu – a jak můžete děti udržet v pohybu a nasměrovat je správným směrem.
Od běhání přes lezení po schodech, až po házení a kopání do míče. To je spousta věcí, které se tělo vašeho děťátka musí ještě naučit. A existuje mnoho způsobů, jak je můžete trénovat. Ale nebojte se, není důvod hned popadnout píšťalku a začít s fotbalovým tréninkem. V tomto věku je nejlepším herním plánem jednoduše vstát a hýbat se.
Níže najdete nějaké informace a techniky, které jsem získala během své práce jako odborník na rozvoj dětí (a máma). Doufejme, že vám to pomůže vyzbrojit vás několika tipy, až vaše batolátko najde své pevné místo.
Co jsou to hrubé motorické dovednosti a proč jsou důležité?
Hrubé motorické dovednosti (jako fyzické dovednosti) zahrnují pohyby pomocí velkých svalových skupin, jako jsou ruce, nohy, chodidla a trup. A rozvoj těchto větších svalů je velmi důležitý pro rovnováhu, koordinaci, sílu, vědomí těla, a dokonce i sebedůvěru.
Děti se pohybem tolik naučí a hrubá motorika je navíc velkou součástí jejich celkového rozvoje. Práce, kterou vynaložily během prvních měsíců (zvedání hlavy, převalování, plazení), jim pomáhá položit základy pro všechny další velké pohyby (chůze, běh, skákání a další).
Jak pokračovat v budování fyzických dovedností: základy
Existuje spousta zábavných a jednoduchých aktivit, které můžete se svým dítětem dělat, abyste jim pomohli rozvíjet hrubou motoriku. Dát vašemu dítěti příležitost pracovat na těchto pohybových dovednostech velkého těla, je nejlepší způsob, jak je nakonec zvládnout.
1. Choďte na procházky
Ať už je to procházka po okolí nebo procházka parkem, neexistuje lepší (nebo jednodušší) způsob, jak rozhýbat jejich nožičky.
2. Trénujte na schodišti
Umožněte jim lézt po schodech, pokud je to možné (s vaším vedením samozřejmě). Bude to chtít cvik – a trpělivost – ale nakonec dosáhnou vrcholu schodiště.
3. Hrajte aktivní hry
Poskakování, hra na schovávanou – cokoliv, co je rozhýbe! A vytáhněte míček, abyste pořádně nakopli zábavu.
4. Jděte na hřiště
Houpačky mohou pomoci rozvíjet rovnováhu a rozhýbat nohy tam a zpět. Žebříky a můstky pomáhají procvičovat základní svaly. A skluzavky, no, jsou prostě zábavné😉
Pohyb jako překvapení
Zde je několik nečekaných způsobů, jak je dostat do pohybu.
1. Zapojte bublinky do hry
Vyfoukněte pár bublin a vyzvěte své děťátko, aby je zahnalo co nejvíce dolů, než dopadnou na zem.
2. Uspořádejte taneční párty
Pusťte doma taneční hudbu a požádejte je, aby vám ukázaly své nejlepší pohyby! Hudební hračky s veslými písničkami jsou také skvělí taneční parťáci.
3. Postavte překážkovou dráhu
Doma můžete použít polštáře a přikrývky k vytvoření oblastí, po kterých se můžete společně plazit. Venku vytvořte zábavnou dráhu, kde si procvičí chůzi, skákání, točení a radostné dovádění.
Časová osa pro rozvoj dovedností
Jednou z nejdůležitějších lekcí, které jsem se jako odborník na vývoj dítěte (a jako máma) naučila, je, že každé dítě se pohybuje svým vlastním tempem – doslova. Níže uvedené informace jsou určeny pouze k tomu, aby vám poskytly nějaké obecné časové osy a mohli jste vidět, kdy se objeví určité dovednosti.
LEZENÍ PO SCHODECH
12 až 24 měsíců Chodí po schodech nahoru a dolů a drží se za ruku pečovatele nebo zábradlí
18 až 24 měsíců Může potřebovat stabilitu spíše na jedné straně než na obou
12 až 30 měsíců Chodí po schodech nahoru a dolů po jednom kroku (jedna noha půjde na schod, druhá noha bude umístěna na stejný schod)
24 až 36 měsíců Začíná střídání nohou při chůzi nahoru a dolů
BĚHÁNÍ
14 až 18 měsíců Rychlá chůze je považována za běh
18 až 24 měsíců Běh zvládá docela dobře
34 až 36 měsíců Dokáže běhat na špičkách
36 měsíců a více Běží a mění směr bez zastavení
KOPÁNÍ
15 až 18 měsíců Běží k míči, aby do něj koplo
18 až 24 měsíců Stojí před míčem a kope do něj
30 až 36 měsíců Běhá ve 2 krocích, aby kopl míč dopředu
36 měsíců a více Kopne do míče, když se kutálí směrem k nim
ODRÁŽENÍ
12 až 18 měsíců Sedí na odrážedle a jezdí dozadu
18 až 24 měsíců Sedí na odrážedle a jede vpřed, používá volant
Kontrola pro rodiče
Jak to zvládáte? Těšíte se, jaké budou další kroky vašeho batolátka?
Pamatujte, že tento věk je o praxi – ne o dokonalosti. Mohou mít svou vlastní techniku lezení po schodech nebo jedinečný způsob přeskakování nebo rozkošného hloupého běhu, a to je v pořádku!
Takže, i když je důležité je udržet v pohybu, je také stejně důležité zastavit se a užít si to, kde právě jsou.
Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a obraťte se na svého pediatra.