Dětské přátelství a vše co o něm potřebujete vědět

Krystal-Starke-FP

Krystal Starke, Ph.D.

Child Testing Researcher
Fisher-Price Play Lab, Early Childhood
Development Research, Dog mom

Fisher-Price smilestones Přátelství

Vaše dítě zkoumá přátelství... a vaše orientace na této stránce rodičovství může být tak vzrušující, ale neobejde se bez výzev! Za svých více než 10 let zkušeností jako učitelka ve školce a při zkoumání vzdělávání založeného na hrách, jsem si ověřila několik klíčových triků, které vám i vašemu malému průzkumníkovi pomohou při prvních krůčcích v přátelství a při zábavných hrách. Pojďme do toho!

Zajímá vás, jak připravit své dítě na úspěch v přátelství a proč na tom záleží?

Zkoumání nuancí přátelství může být těžké pro nás všechny, takže si představte, že jste tak malí a snažíte se na to přijít! Kolem 3,5 roku můžete u svého dítěte vidět zájem o hraní si s ostatními dětmi, nikoli jen o jejich blízkost. Pojďme rozebrat sílu dětského přátelství a mluvit o tom, proč je v tomto věku dobré vytvářet přátelství a jak na této dovednosti pracovat.

Při sledování 2 nebo 3 dětí, jak si hrají a zkoumají svět kolem, je něco tak kouzelného. Pokud jste to nezkusili, vřele doporučuji ustoupit a sledovat je v akci. Společné hraní dětí vám umožní sledovat a podporovat stávající dovednosti vašeho dítěte a pomůže vám to vidět jeho úžasné silné stránky, ale také objevit oblasti, kde by mohlo potřebovat další rady.

Na začátku trochu pravdy. Každé dítě, se kterým jsem pracovala, potřebovalo nějakou pomoc, aby se naučilo a procvičilo dovednosti navazovat přátelství. Stejně jako jízda na kole, naučit se získávat a udržovat si přátele je soubor dovedností, které je třeba se časem naučit a procvičovat! Když přemýšlíme o přátelství tímto způsobem, pomáhá nám to připravit naše děti na úspěch. Zde je několik rychlých věcí, na které se můžete zaměřit, při pozorování svého dítěte během hry:

  • Jak si hrají?
  • Jaký druh jazyka používají?
  • Vypadají šťastně a v pohodě, když jim a jejich přátelům dáte prostor?

Položení těchto otázek vám může pomoci odhadnout, jaké kamarádské dovednosti vaše dítě má, a pomůže vám najít příležitosti, jak posunout jeho přátelství na další úroveň.

Nebojte se začít dříve

Poté, co jsem byla učitelkou v mateřské škole a tolik let jsem studovala dětské hraní, naučila jsem se, že s přípravou perfektního setkání s přáteli můžete začít ještě předtím, než přátelé dorazí.

SmSt_Article09_1790x1023px_photo1

1. Vytvořte kontext

Ne všechny hračky jsou si rovny, takže až začnete plánovat termíny dětského hraní, popřemýšlejte o tom, jaké hračky jsou ve vaší herně. Může tyto hračky používat více dětí najednou? Podporují tyto hračky společnou, ale i hru v soutěžení? Například vláčkové dráhy vytvářejí velké množství prostoru pro hru. Děti mohou vše rozložit, zároveň vytvořit scénář pro vyprávění příběhu a podpořit tak vzájemnou spolupráci.

SmSt_Article09_1790x1023px_photo2

2. Zapojte bubliny

Bublinky, jeden z univerzálních nositelů radosti, dokážou okamžitě rozjasnit náladu a vykouzlit úsměv na tváři každého. Mít nějaké v tašce nebo v autě je perfektní hack na hřišti, protože dětem okamžitě poskytne něco, z čeho budou mít radost. Ještě lepší je, že bubliny zaujmou napříč věkovými skupinami, takže je téměř zaručeno, že získáte alespoň jednoho kamaráda, ať jste kdekoli!

SmSt_Article09_1790x1023px_photo3A

3. Hudba nás všechny dojímá

I když se to nemusí na první pohled zdát, byla jsem opravdu velmi překvapena, když jsem viděla, jak hudba a vybrané seznamy skladeb mohou dát děti dohromady (i když ještě nejsou přáteli)! Chcete-li, mít skvělý seznam skladeb, hledejte oblíbené dětské písničky, které většina dětí zná a miluje. Zaměřte se na ty, které popisují jejich pohyby! 🎶🎶

SmSt_Article09_1790x1023px_photo4

4. Nabídněte slova, která potřebují

Dávání předškolákům přesná slova k opakování, může být pro tak mocné a užitečné. Některé z mých osobních oblíbených frází jsou:

Mohu přijít na řadu, až budete hotovi?

Mám jinou představu o tom, jak si můžeme hrát!

Připomínat předškolákům fráze, jako jsou tyto, jim pomáhá orientovat se v těch záludných momentech, kde se mohou cítit zmatení, co mají říct dál. Chcete-li pro děti větší jistotu, pozvěte do party figurky a hrajte si podle známých scénářů. Vyzkoušejte různé přátelské fráze, které děti snadno použijí, když je budou potřebovat. Toto jim pomáhá zvýšit sebevědomí a zároveň posiluje vaši společnou diskusi i pouto.

SmSt_Article09_1790x1023px_photo5

5. Nebojte se komplimentů

Ukažte dětem, pozitivní silu komplimentů, a i to, jak mohou působit na ostatní. Toto je jeden ze skvělých způsobů, jak se více spojit se svým dítětem a zároveň mu ukázat, jak zábavné může být, když se ostatní cítí výjimečně.😊 Chcete osvědčený tip? Malé děti MILUJÍ, když se komplimenty týkají toho, že jsou superrychlé, kreativní, silné nebo odvážné!

Časová osa vytváření přátelství + věk

Tyto dovednosti přátelství a chování jsou příklady toho, co můžete očekávat, že vaše předškolní dítě postupně zvládne.

3,5 - 5 let Může začít projevovat empatii a postupně rozvíjet opravdová přátelství


4 - 5 let Může se začít zajímat o to, co si myslí přátelé, nebo si toho všímat


4 - 5 let Může někoho nazývat „nejlepším přítelem“


5+ let Může začít být vybíravější v přátelích

Kontrola pro rodiče

Jak se vám daří a jak to zvládáte?

Hluboký nádech. Rostou a věci jsou čím dál komplikovanější, ale hádejte co?

Když jste dočetli až sem, znamená to, že děláte maximum, abyste jim dali to nejlepší, a to je skvělé! Pochvalte se, dejte si něco dobrého nebo zavolejte kamarádce a oceňte i je (věděli jste, že ocenění vlastních přátel je skvělá strategie, jak být vzorem pro vaše dítě? Ano, čtete správně… pokec s přáteli = strategické rodičovský krok!).

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého pediatra.

/>