Jak děti správně motivovat k dodržování pravidel: Co funguje a co ne

Krystal-Starke-FP

Krystal Starke, Ph.D.

Odborník v oblasti testování dětí

v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Fisher-Price smilestones Dodržování pravidel

Zlobíte se, když váš předškolák neposlouchá a nedodržuje pravidla?

Tato otázka vám může připadnout až příliš osobní, ale jako odborník na vývoj dětí jsem tu, abych vás ujistila, že tomu tak není.

Je dobré si uvědomit, že dodržování pravidel není pro předškoláky tak přirozené, jako pro dospělé. Jejich dodržování vyžaduje, aby děti ve své malé mysli udělaly několik velkých kroků: Musí porozumět tomu, co se od nich žádá, zapamatovat si to a pak přijít na to, jak to dodržet. Během dne dostanou tolik velkých i malých pokynů... může to být zahlcující!

A s tímto jim můžete pomoci. Pamatujte, že následující rady jsou jen dalším stavebním kamenem celkového rozvoje vašeho dítěte. S trochou času, jednoduchými strategiemi (a spoustou praxe) budou jednotlivá pravidla dodržovat. Uvidíte, vše se stane, než se nadějete!

Proč je dodržování pravidel tak důležité?

Všichni se každý den řídíme pravidly. Je to způsob, jakým zůstáváme v bezpečí, učíme se nové věci a věnujeme se každodenním činnostem. Zde je několik tipů, aby bylo dodržování pravidel pro předškoláky více srozumitelné:

Zůstat v bezpečí

Dodržování pravidel pomáhá dětem zůstat v bezpečí tím, že je drží mimo nebezpečí, například na parkovišti, v okolí bazénu, v obchodě atd.

Školní připravenost

Školy jsou pro nejmenší plné nových očekávání, která se mohou lišit od toho, na co jsou zvyklí z domova. "Co tím myslíš, že musíme počkat až na dopolední přestávku, abychom mohly snít své svačinky?"

Sebevědomí a nezávislost

Pravidla a jejich dodržování pomáhají dětem budovat sebevědomí a nezávislost. Vaše dítě si začne pravidla samo pamatovat a samostatně začne zkoušet věci, jako je čištění zubů, oblékání atd.

Jak svého předškoláka motivovat na cestě k dodržování pravidel: základy

Zde je několik jednoduchých tipů, jak připravit své dítě na úspěch:

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo1

1. Buďte na jejich úrovni

Skloňte se do úrovně očí svého dítěte a snažte se omezit okolní rušivé vlivy, jako je držení hračky, se kterou si hraje, dokud neřeknete konkrétní pokyn. Požádejte je, aby nejprve udělaly něco veselého, jako například: "Pohlaď si bříško, jestli mě slyšíš!" a poté pokračujte slovy: „Skvělé! Teď si před svačinkou umyjme ruce, abychom se zbavili nečistot, které se tam při hraní mohly dostat."

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo2

2. Řekněte jasné pokyny

„Jdi si uklidit pokoj“ může být nejasné a zahlcující. Buďte konkrétní a pokyn více rozeberte: "Dej si kostky do fialové krabice." Díky tomu jsou větší úkoly lépe zvládnutelné a máte možnost častěji uznat dovednosti vašeho dítěte.

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo3

3. Postupujte pomalu

Pokyny dávejte pomalu, aby mělo vaše dítě větší šanci zpracovat, co se od něj žádá, a pak mu dejte čas, aby se těmito pokyny řídilo. Odolejte nutkání skočit do toho a dělat věci za ně nebo se opakovat. Zkuste jim naplánovat více času na to, abyste něco udělali a nebyli ve stresu kvůli čekání, až najdou ten kabát.

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo4

4. Uznejte, když se řídí pokyny

Předškoláci milují chválu! Když se řídí pokyny, řekněte: „Vidím, jak rychle si ukládáš hračky a myješ si ruce! Teď jsi připravený/á na večeři!" Pokud vaše dítě neposlouchá, zkuste mu vysvětlit, proč je pokyn, který dostalo, tak důležitý. Například jak vás umytí rukou před jídlem udržuje zdravé.

Překvapivé tipy, jak přimět vaše dítě dodržovat pokyny

Zde je několik různých strategií, které můžete použít:

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo5

1. Udělejte z toho zábavnou hru

Pozvěte své dítě, aby se zapojilo do činnosti, na kterou je chcete nasměrovat, a proměňte ji v zábavnou hru! Například řekněte: „Zajímalo by mě, jak rychle se dnes dokážeš obléknout? 1, 2, 3…”

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo6

2. Dejte jasně najevo, když není na výběr…

Když se zeptáte: "Jsi připravený/á nastoupit do auta?" vaše dítě slyší, že má na výběr. Vy se mu přitom opravdu snažíte říct, že je čas nastoupit do auta. Dítě může být zmatené a vnímat situaci tak, že jeho volba není respektována. Když není na výběr, jednoduše jim řekněte: "Pojďme teď do auta."

SmSt_Article17_Dodrzovani-pravidel_photo7

3. Když můžete, snažte se své dítě podpořit

Je-li to možné, dejte dětem možnost výběru, abyste je podpořili. Dejte jim na výběr, jakou hračku si mohou přinést nebo jakou písničku si poslechnou, jakmile nastoupí do auta. Říkáte jim, co mají dělat, ale také jim pomáháte cítit se, jako by to měly pod kontrolou (i když to vše ve skutečnosti řídíte vy).

Časová osa, jak se děti učí, řídit se pokyny

Níže je obecný přehled, co můžete od svého předškoláka očekávat. Všechny děti se vyvíjejí podle vlastního plánu, ale pokud máte obavy o vývoj vašeho dítěte, obraťte se na svého pediatra.



7 - 12 měsíců

  • Reaguje na jednoduché požadavky gesty (např. ukážete na tlačítko ke stisknutí)
  • Reaguje na jednokrokové a jednoduché pokyny pomocí gest nebo slov (např. ukážete na kelímek a řeknete: „Přines mi prosím kelímek!“).
  • Ví, co znamená „ne“, a reaguje podle toho.

9 - 24 měsíců

  • Reaguje na jednoduché verbální pokyny
  • Učiní závěr, co dělat dál, když dostanete pokyny (např. jít k umyvadlu, když slyší „čas umýt si ruce“)
  • Řídí se dvou krokovými pokyny a souvisejícími událostmi (např. „sedni si a sněz svačinu“)

20 - 24 měsíců

  • Postupuje podle dvou krokových pokynů, které spolu nesouvisí (např. „dej bloky do koše a pak vyber knihu“)

2,5 – 3,5 roku

  • Podá nebo roztřídí předměty podle jména nebo jejich funkce
  • Postupuje podle pokynů ve 3 krocích, které spolu souvisí i nesouvisí

3,5 - 5 let

  • Následuje 4 jednoduché po sobě následující pokyny
  • Dodržuje pravidla

Zábavné aktivity pomáhají dodržovat pokyny!

Jednoduché sportovní aktivity, jako hraní s kuželkami, kopání fotbalového míče do sítě nebo jeho chytání, jsou také zábavné způsoby, jak si dodržování pokynů procvičit. Ještě lepší je, aby vaše dítě vymyslelo hru s pokyny, kterými se musíte řídit vy, jako dospělí!

Kontrola pro rodiče

Jak to jde?

Vím, že je to těžké, když máte pocit, že vás váš předškolák vůbec neposlouchá. Zhluboka se nadechněte. Je pravděpodobné, že se vám vaše dítě nesnaží záměrně ublížit. Pamatujte, že v jejich mozku se v tomto věku děje tolik věcí. Mohou být nepozorní, unavení nebo hladoví; možná je dnes nebe příliš modré! Všichni máme ty těžké dny.

Předškoláci mají také omezené vnímání času. Něco, co se vám zdá naléhavé, nemusí nutně cítit stejně. Jen se snažte brát věci s nadhledem a nebrat si to příliš osobně. Zachovejte chladnou hlavu a zůstaňte vytrvalí. Nakonec to společně zvládnete!

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého pediatra.

/>