Od hroucení k milníkům: Uvolněte emocionální potenciál vašeho předškoláka

Corinne-Egglestone-FP

Corinne Eggleston, Ph.D.

Specialista v oblasti vývoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Máma 2 dětí a 2 štěňátek

Fisher-Price smilestones Zvládání emocí

Jste připraveni odemknout emocionální potenciál vašeho předškoláka? Jako odborník na vývoj dětí, ale hlavně, jako máma předškoláků, jsem tu, abych vám pomohla!

Pojďme prozkoumat několik praktických tipů, triků a nápadů, které vám mohou pomoci posílit a podpořit vaše dítě na této velké cestě. Takže si dejte šálek kávy a pojďme se společně ponořit do úžasného světa předškolních emocí.

Proč na velkých emocích vašich předškoláků záleží a jak jim je pomoci zvládat

Předškoláci dělají obrovské vývojové pokroky! Stávají se nezávislejšími, navazují přátelství, navštěvují školku a jsou skvělými kreativními vypravěči. Tyto zkušenosti přinášejí nové emocionální výzvy a vy jim můžete pomoci, aby udržely krok s tímto novým a velkým dětským světem. 😉

Základní tipy

Podívejte se na některé z mých oblíbených a osvědčených metod, které vám pomohou všechny tyto velké pocity zvládnout!

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo1

1. Nabídněte jim zábavu

Mohlo by to být třeba dělání jednoduchých věcí nebo strávení času s jejich starými hračkami. Něco jako trocha nostalgie pro uklidnění. Nedávno jsem to zkusila a moje dcera si celé hodiny hrála se svými starými hračkami, které jsme pro ni měli, když byla miminko!

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo2

2. Dejte rukám volnost

Senzorická hra je vždy jedním z mých oblíbených způsobů, jak u dětí uklidnit emoce a přimět je soustředit se na činnost, kterou milují. Může to být voda, písek, bláto, barvy, dokonce i senzorické hračky, které jim pomohou vyjádřit emoce a zaměstnat ruce.

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo3

3. Dopřejte jim prostor

Doslova i fyzicky. Potřebujete někdy „jen minutu“? Stejně tak děti! Dejte jim prostor, aby se uklidnily. Pak mohou na celou situaci reagovat s klidnějším myšlením. Dělá to zázraky. Také prostor venku jim umožňuje volný pohyb a učit se uvolnit a zvládat své emoce v daném okamžiku.

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo4

4. Dovolte jim připojit se

Čtení nebo poslouchání příběhů může dětem v předškolním věku poskytnout vhodnou příležitost učit se od postav, jako jsou ony. Zvláště pokud jde o postavy. Ty jim ukazují, jak zvládat své vlastní emoce! Můžete společně číst, poslouchat pohádkové podcasty nebo audio knížky, které s uklidněním pomohou.

Překvapivé tipy

Když budete potřebovat další pomoc, tyto tipy vám se zvládnutím emocí určitě pomohou.

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo5

1. Vezměte do party oblíbené emotikony!

Emotikony, jak je známe ze svých telefonů, mohou být skvělým interaktivním nástrojem pro podporu emocionálního rozvoje vašeho dítěte. Přidají zábavu i trochu technologie do vaší společné hry. Dovolte jim vyjádřit své emoce pomocí emotikonů. Toto je ideální aktivita při čekání v čekárně, nebo když máte chvilku čas a po ruce je jen telefon. Střídejte se, a každý vyberte jeden emotikon a ukažte, jak se cítíte. Pro děti je to tato hra zážitek a posiluje pocit jistoty k vám, jako k dospělákovi.

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo6

2. Respektujte a uklidněte jejich emoce

Dejte jim vědět, že je v pořádku cítit se jakkoliv. Řekněte jen „OK, slyším tě“ a nabídněte jim objetí nebo útěchu. To je učí hledat podporu u blízkých, zároveň regulovat své tělo a uklidňovat intenzivní emoce. Pomáhá to také upevnit pouto k vám a také posílit jejich celoživotní dovednosti, jak se vyrovnat v jakékoliv situaci!

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo7

3. Zapojte do hry jejich oblíbené postavy

Vytvořte senzorický stůl a pozvěte jejich oblíbené figurky ke hře! Udělejte to ve chvíli klidu a vyberte figurky tak, aby představovaly různé emoce. Takto, když se cítí frustrovaní nebo naštvaní, máte oba společný jazyk a referenční bod. Umožněte jim vybrat si čísla, která znázorňují, jak se při různých emocích cítí. Toto jim dá vhled do jejich emocionálního a duševního stavu. Podle mých zkušeností tato aktivita skutečně pomáhá uklidnit dětské emoce a dává zdravý způsob, jak mluvit o svých pocitech a sdílet je prostřednictvím hry!

SmSt_Article15_Zvladani-emoci_photo8

4. Nikam nespěchejte a chvilku počkejte

Když se objeví velké emoce, je důležité dát svému dítěti prostor a čas, aby se uklidnilo. Jakmile se uklidní, promluvte si spolu o tom, co se stalo. Co všichni cítili? (Včetně vás!) Sdílejte věci, které fungují pro vás oba, a mluvte o tom, co by mohlo příště fungovat lépe nebo jak byste je mohli v budoucnu podpořit.

Časová osa

Toto období vám může mnohdy připadat jako emoční smršť a je to v pořádku. Má to tak být. Podívejte se na časovou osu níže, kde uvádíme věkové rozmezí, kdy můžete očekávat, že vaše ratolest bude připravena na nadcházející emocionální milníky.3 - 4 roky

 • Popisuje základní pocity, jako je šťastný, smutný, nazlobený
 • Využívá naučené dovednosti k zachování klidu v měnících se situacích, ale často vyžaduje podporu dospělých
 • Rozvíjí sebeuvědomění a stud, může skrývat tvář a cítit se nesměle

4 - 5 let

 • Popisuje složitější pocity, jako je nazlobení nebo nervozita
 • Využívá řadu strategií ke zvládání emocí, nejedná se již o záchvaty vzteku, ale někdy vyžaduje podporu dospělých
 • Užívá si opakování skutečných scénářů a emocionálních reakcí v předstírané hře

5 let+

 • Začíná projevovat povědomí a dovednosti pro ovládání vlastního temperamentu a pojmenování pocitů
 • Má větší trpělivost při čekání a i s ostatními


Ještě se trápíte?

Zde je cvičení hledej a najdi, které naučte svého předškoláka! Tuto hru mám ráda, protože to v daném okamžiku odvádí soustředění od obtížných emocí a dětem pomáhá uklidnit velké pocity zdravým a vhodným způsobem.

Pomozte jim všimnout si:

 • 5 věcí, které vidí
 • 4 věcí, kterých se mohou dotknout
 • 3 věcí, které slyší
 • 2 věcí, které cítí
 • 1 věc, které mohou ochutnat

Ukončit cvičení ochutnávkou je skvělý způsob, jak pozitivně a v klidu začít další aktivitu, například vzít si sklenici vody nebo mléka a pak si jít hrát ven! Když ta chvíle pomine, povídání o jejich emocích může být příjemným způsobem, jak se společně pohnout vpřed.

Kontrola pro rodiče

Hádejte, co funguje pro jejich zklidnění a může fungovat i u vás? Vyzkoušejte senzorické aktivity nebo si vytvořte uklidňující seznam skladeb, které si můžete společně užít. Různé zklidňující hry mohou být užitečné i pro vás (protože ano, zasloužíte si to!). Křída nebo omalovánky jsou skvělým zklidněním a relaxací i pro dospělé.

Nepodceňujte ani sílu slunečního svitu a čerstvého vzduchu; i jen krátká procházka venku ve vašem okolí může být perfektním povzbuzením pro každého.

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého pediatra.

/>