Ahoj, smysly! Tipy pro rozvoj smyslů od odborníka na vývoj dětí

Lisa-Lohiser-FP

Lisa Lohiser, Ed.D.

Odborník v oblasti rozvoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Maminka 2 chlapců

Fisher-Price smilestones Vývoj smyslů děťátka

Rozvoj smyslového vnímání je mezi rodiči často diskutovaným tématem. Má to smysl 😊, protože naše smysly jsou způsobem, jakým jsme se všichni, jako děti, učili o světě. Ahoj, jsem Lisa - odbornice na vývoj dětí a máma dvou dětí. Pokud čtete tento článek, pravděpodobně hledáte informace o vývoji smyslů vašeho děťátka. A v tom vám mohu pomoci!

Proč je rozvoj smyslů tak důležitý?

Jak jsem zmínila, děti se učí prostřednictvím interakce se světem kolem sebe. Jejich pět známých smyslů (chuť, hmat, sluch, zrak a čich) jim pomáhá zpracovávat to, co zažívají. Možná již víte, že dokonce před narozením děti slyší hlas maminky a tlukot srdce. Začíná se také rozvíjet smysl dotyku. Zrakové, hmatové a sluchové dovednosti budou důležité později, hlavně při učení.

4 tipy, jak podpořit rozvoj jejich smyslů!

Tady nabízíme několik tipů na podporu rozvoje smyslů vašeho miminka:

SmSt_Article19_Vývoj-smyslů_photo1

1. Černá a bílá je správná (na začátku)

Rozvoj smyslů pomocí černobílých hraček nebo výzdoby dětského pokoje patří mezi oblíbené - a jsou to dobré podněty pro rozvoj zraku. Kolem 2-3 měsíců začnou děti rozpoznávat více barev, jako je červená. Zkuste přidat více barev s vysokým kontrastem, aby vaše děťátko mohlo zapojit více svých smyslů.

SmSt_Article19_Vývoj-smyslů_photo2

2. Nechte je prozkoumávat nové

Děťátka jsou tady nová - potřebují prozkoumat opravdu úplně všechno! Když jim k tomu dáte příležitost, pomůžete jim rozvíjet nejenom jejich smyslové vnímání, ale podpoříte rozvoj jejich kognitivních, fyzických a sociálně emocionální dovedností.

SmSt_Article19_Vývoj-smyslů_photo3

3. Hračky jako pomocníci pro rozvoj smyslů

Hračky se zrcátky poskytují sebeobjevování. Hrazdičky nad hlavou podporují sledování očima, zvukové hračky (zvuky, světla nebo obojí) pomáhají s příčinou a následkem. A samozřejmě kousátka s texturou – všechna miminka začínají své smyslové zkoumání vložením věcí do úst!

SmSt_Article19_Vývoj-smyslů_photo4

4. Vyhněte se přetížení dětských smyslů

Když si s děťátkem hrajete s hračkami pro rozvoj smyslů a ono otáčí hlavu nebo je nervózní, může být přetíženo. (Jako dospělí víme, jaké to, když jsme přetížení, že?) Nové hračky i aktivity zavádějte postupně a umožněte tak dětem snadné zpracování nových podnětů. Až budete cítit, že jsou připraveni, přidejte další.

Další zajímavé tipy pro rozvoj dětských smyslů

Zkuste rozvíjet dětské smysly při aktivitách, u kterých by vás to možná nenapadlo:

SmSt_Article19_1790x1023px_photo5a_v2

1. Udělejte z přebalování zážitek pro rozvoj smyslů

Přebalování dětátka je skvělou příležitostí, jak zapojit všechny jeho smysly (kromě chuti!). Pocit pleťového mléka na jejich kůži, váš dotek, pohled na vaši tvář, slyšet vás mluvit nebo zpívat – to je také úžasný čas spojení!

SmSt_Article19_1790x1023px_photo6_v2

2. Povzbuďte děti, aby si hrály s jídlem!

Ano, čtete správně! Když je vaše dítě dostatečně staré, je jídlo dokonalým parťákem pro rozvoj smyslů. Různé vůně, chutě a textury, které může vaše děťátko prozkoumat. Tak jděte do toho a dovolte jim, se i trochu ušpinit. Uvidíte, bude to zábava.

SmSt_Article19_1790x1023px_photo7_v2

3. Co myslíš, mé maličké, udržíš to?

Jakmile jsou vašemu dítěti asi 3 měsíce, zkuste mu jemně otevřít dlaň, vložte mu do ní chrastítko a motivujte k jeho udržení. To jim představí zcela nový způsob, jak samostatně zapojit své smysly, a pomůže jim to začít chápat, že jejich činy mají následky.

Kontrola pro rodiče

Pamatujte, že vaše dítě se narodilo vybavené smysly, nezbytnými pro objevování světa. To, o čem jsme zde mluvili, jim pomůže na tom stavět. Věřte tedy svým vlastním rodičovským smyslům, když děláte to, co si myslíte, že je pro vaše dítě nejlepší!

Jemné připomenutí: Pokud budete mít někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a obraťte se na svého pediatra.

/>