Jak uklidnit pláčící dítě: Jednoduchá a praktická řešení

Erin-D-Rozario-FP

Erin D´Rozario, B.S.

Specialista na oblast raného vývoje dětí
Fisher-Price Play Lab
Maminka 2 dětí

Fisher-Price smilestones Uklidnění & Utišení

"Proč moje děťátko zase pláče?!" To je otázka, na kterou se každý rodič mnohokrát ptá. Jako odborník na vývoj dětí jsem pracovala s mnoha rodiči, kteří tímto procházeli, stejně jako vy. A jako rodič mám také zkušenosti s pláčem dítěte. Takže prosím vězte, že to, co prožíváte vy a vaše dítě, je naprosto normální. I když jsem si jistá, že je užitečné slyšet, že v tom nejste sami, ale také vím, jak dobré je znát pár tipů, když je člověk se svým plačícím dítětem sám ve 3 hodiny ráno.

Níže najdete informace, techniky a tipy, které jsem získala díky své práci jako specialista na vývoj dětí a ve své druhé plnohodnotné práci jako maminka. Podívejte se, vyzkoušejte a uvidíte, co pro vás a vaše dítě nejlépe funguje.

Proč děti pláčou a proč je uklidňování tak důležité?

Během prvních 12 měsíců života má dítě jen malé nebo žádné jazykové dovednosti, takže pláč je jejich primárním způsobem komunikace. Děti pláčou z různých důvodůkvůli hladu, bolesti bříška, špinavé plence, potřebě změny prostředí nebo troše objetí, změně pocitů… seznam je dlouhý.

Uklidňování vašeho dítěte a ukazování jim, jak se mohou i samy uklidnit, jim pomáhá postupně budovat dovednosti k regulaci svých emocí. Naučení se tohoto chování jim umožní úspěšně zvládat unavené a podrážděné pocity v budoucnosti.

Jak uklidnit pláčící děťátko: 4 základní tipy

Použijte tyto vyzkoušné a osvědčené taktiky, abyste vaše maličké dostali do klidu a ono se mohlo utišit.

SmSt_Article01_Uklidnění&utišění_photo1

1. Jemně s děťátkem pohupujte

Toto děti velmi uklidňuje, protože je to pro ně připomínka pohybů, které zažívaly ve svém prvním domově - útulném, teplém bříšku.

SmSt_Article01_Uklidnění&utišění_photo2

2. Pusťte jemnou hudbu nebo bílý šum

Hračky s uklidňujícími zvuky blokují ostatní hluky a připomínají jim ten první a útulný domov.

SmSt_Article01_Uklidnění&utišění_photo3

3. Nechte je kousat a ocucávat

Je přirozené, že děti zkoumávají okolní svět a uklidňují se svými ústy. Hledejte hračky na kousání s různými texturami a materiály, které stimulují ocucávání.

SmSt_Article01_Uklidnění&utišění_photo4

4. Zaměřte se na uklidňující vizuální prvky

Jemná světla, lesklé zrcátko nebo pomalu se točící zvířecí kamarádi na mobilním kolotoči upoutají jejich pozornost a uklidní je.

Další zajímavé tipy pro uklidnění děťátka

Možná vaše dítě nereaguje na typické uklidňující metody (to je v pořádku – každé dítě je jiné). Při práci s rodinami a pomocí pokusů a omylů se svými vlastními dětmi jsem se naučila spoustu jedinečných metod. Vyzkoušejte tyto tipy, které vám pomohou s uklidněním vašeho děťátka.

SmSt_Article01_1790x1023px_photo5_v2

1. Dejte své děťátko směrem od sebe

Víte, že když jste podráždění, chcete zůstat sami? Vaše dítě je na tom stejně a váš obličej může přidat k jejich nadměrné stimulaci. Zkuste je vzít do tiché, zatemněné místnosti, přiložte je zády k vašemu břichu, pohupujte jimi a vydávejte utišující zvuky.

SmSt_Article01_1790x1023px_photo6_v2

2. Vezměte do party jemné vibrace

Jemné vibrace připomínají vašemu miminku příjemný čas strávený v útulném bříšku. To je uklidňuje a může jim to dokonce pomoci spát déle! Vážně, kočárky s vestavěnými vibracemi mění hru.

SmSt_Article01_1790x1023px_photo7_v2

3. Pokuste se zachovat svůj klid

Může být těžké zůstat v klidu, zvláště během nočního pláče. Vždy se ale snažte, co nejlépe se zhluboka nadechnout a držet dítě blízko hrudníku. Když cítí, že se uklidňujete, začnou se také uvolňovat a uklidňovat – tako se také naučí, jak regulovat své vlastní malé tělíčko.

SmSt_Article01_1790x1023px_photo8_v2

4. Zpívejte jednoduše cokoliv

Při kolébání svého děťátka, potichu zpívejte. Že neznáte slova? To je v pořádku, oni také ne! Ráda zpívám „ma ma ma“ nebo „ta ta ta“ na známou melodii jako „Spi, děťátko, spi“. Děťátko to seznamuje se zvuky, které bude používat při vyslovování „mami!

Časová osa samouklidňování

První rok je jako jedna velká vichřice. Ale i přes všechny ty záchvaty pláče, se vaše dítě postupně naučí nové způsoby, jak zvládat své emoce. Toto jsou způsoby sebeuklidnění, které můžete očekávat, že se vaše děťátko naučí v prvním roce.3 - 6 měsíců: Sání prstů nebo rukou, soustředění na zajímavou hračku nebo jemné houpání


3 - 12 měsíců: Otočení se od příliš stimulujících situací


4 - 7 měsíců: Usínání při pocitu přetížení


6 - 9 měsíců: Přesunutí pozornosti na předmět, který pomůže zvládnout emoce po stresující události


4 - 12 měsíců: Při usínání pohybují hlavou ze strany na stranu

Mé dítě se stále nechce uklidnit - proč?

Rozumím vám, také jsem to prožívala (a mnoho nocí stále ještě prožívám). Někdy prostě nevíme, proč naše děti pláčou. Pokud se vaše dítě nechce uklidnit, neobviňujte se. Samouklidňování je složitý proces a některým dětem trvá déle, než ho pochopí. Pokud máte konkrétní obavy, poraďte se se svým dětským lékařem.

Kontrola pro rodiče

Ahoj, jak se vám daří? Zvládáte to?

Být novým, malým dítětem v tomto velkém světě je zábavné, únavné, ohromující a úžasné - stejně jako být novým rodičem. Vy a vaše dítě jste na stejné lodi a oba potřebujete trochu péče.

Dnes vás prosím, abyste našli pár minut i sami pro sebe, fyzicky i mentálně. Zkuste to teď: Zavřete oči a udělejte tři hluboké nádechy.

Cítíte se trochu klidnější? Doufám, že ano. Zasloužíte si to. Děláte VELKÉ věci, když vychováváte toho malého človíčka. Zvládnete to.

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého dětského lékaře.

/>