Kdy začínají děti mluvit? Časová osa prvních slov s tipy

Nicole-Mackiewicz

Nicole Mackiewicz, M.S.

Odborník v oblasti vývoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Maminka 2 chlapců

Fisher-Price smilestones První slůvka

Je to jedna z nejčastějších otázek, které dostávám při setkání s rodiči. A byla to jedna z mých největších starostí jako čerstvé matky. "Kdy moje dítě začne mluvit?"

Když jsem se stala maminkou, s napětím jsem očekávala den, kdy moje dítě řekne svá první „skutečná“ slova. No, řekněme si to otevřeně, že si obě děti daly na čas (což si nyní uvědomuji, že je to zcela jejich styl). Tato zkušenost mi dala nový pohled, který se stal ústředním bodem mé práce s rodinami: Každé dítě se vydává jedinečnou cestou, aby dosáhlo svých vývojových milníků.

V jakém věku tedy děti začínají mluvit? Krátká odpověď: až budou připraveny. Jejich komunikační schopnosti začnou úsměvy, chichotáním, tleskáním a blábolením, než vysloví jakékoli slovo. Ale zatímco budete čekat, až vaše děťátko řekne celá slova, věty a další, použijte tyto tipy, které pomohou podpořit jeho jazykový rozvoj právě teď.

Jak děti motivovat k mluvení: začátky konverzace

Tuto taktiku jsem využívala v nejenom naší Fisher-Price Play Lab, ale také se svými vlastními dětmi. Vyzkoušejte je!

SmSt_Article05_První-slůvka_photo1

1. Začněte brzy s pohádkami

Nemusí hned všemu rozumět, ale čtení seznamuje vaše dítě s rytmem jazyka. Ukažte na obrázky v knize a vyprávějte, co vidíte.Jsou-li tam zvířata, udělejte zvuk každého zvířete! Ilustrace a vzrušující zvuky udrží pozornost vašeho děťátka a bude ho to navíc bavit.

SmSt_Article05_První-slůvka_photo2c

2. Zpívejte, rýmujte a třeba i tancujte

Hudba je skvělý způsob, jak své dítě seznámit se slovy. Děti milují jednoduché říkanky a melodické písničky a při jejich opakování posilují klíčová slova nebo fráze. Hudba je také seznamuje se zábavným fyzickým pohybem – v mém domě to vedlo k mnoha rodinným tanečním párty!

SmSt_Article05_První-slůvka_photo3

3. Hrajte si s hračkami, které jim přiblíží jejich svět

Hračky, které se podobají známým předmětům a místům – jako jsou figurky zvířat a lidí. Herní sady pomáhají dětem identifikovat koncepty skutečného světa zblízka a podporují předstíranou hru.

SmSt_Article05_První-slůvka_photo4

4. Popisujte a ukazujte vše kolem sebe

Mluvte a ukazujte věci i předměty, které používáte každý den: „Je čas nasednout do maminčina auta“, "Je čas se obléknout, oblékneme si modré kalhoty." Pokud se dané věci mohou dotknout, vidět ji a opakovaně slyšet, vytvářejí si mezi slovy a předměty spojení.

SmSt_Article05_První-slůvka_photo5

5. Chvalte svého malého řečníka

Pozitivní ocenění je klíčové. Dejte svému děťátku vědět, že je na správné cestě tím, že ho pochválíte a povzbudíte, když určí předměty a používá slova správně.

SmSt_Article05_První-slůvka_photo6

6. Pravidelně konverzujte

Ukažte jim, jak vést konverzaci tím, že jim položíte otázky, počkáte, až „odpoví“ a budete reagovat na jejich „bláboly“ nebo jednoslovná prohlášení. Pokračujte v konverzování o čemkoli, co je zajímá (např. když na někoho ukážou, řekněte: „To je paní, zamávej na pozdrav!“)

Proč moje dítě ještě nemluví?

Takže vaše mini si dává na čas, aby vyřklo ta první slova. Vím, může se to zdát znepokojivé, ale pamatujte, že každé dítě je jedinečné a bude rozvíjet své komunikační dovednosti v časové ose, která je pro něj vhodná. I když nemluví, stále poslouchají a nasávají řečové vzorce z toho, co slyší kolem sebe.

Pravděpodobně se také učí neverbální formy komunikace, jako je dívání se na požadované předměty, natahování se po nich a ukazování na ně. A začnou vám rozumět dříve, než vám budou moci odpovědět svými slovy.

Časová osa pro vývoj jazyka: jak a kdy děti začínají mluvit

Nám dospělým může mluvení připadat jako super snadné; jen otevřeme ústa a naše myšlenky proudí ven (pozitivní i ty negativní). Ale mluvení je ve skutečnosti docela těžké.

Nejprve se děti musí naučit jedinečnou sbírku zvuků, které vytvářejí slovo. Poté musí vytvořit spojení mezi zvuky slova a jeho významem. Potom se jejich hlasivky, ústa a jazyky potřebují zkoordinovat, aby vydávaly správné zvuky, potřebné k vyslovení slov, která chtějí říct.

Takže vašemu dítěti bude nějakou dobu trvat, než přijde na to, jak mluvit. Navíc, než vysloví své první slovo, musí si během prvního roku života vyvinou mnoho dalších důležitých komunikačních dovedností.


Komunikace a vývoj řeči dítěte: 0-12 měsíců


0-3 měsíce

 • Poslouchá, a když vyslovíte jeho jméno, pak se ztiší, usměje nebo si pobrukuje
 • Vyjadřuje potěšení prostřednictvím smíchu, vískání
 • Nelibost vyjádří bručením nebo pláčem
 • Mohou začít blábolit, když zjistí, jak zvuky fungují


3-6 měsíců

 • Zvedá paže a dává najevo, že chce být drženo v náručí
 • Když zazní jeho vlastní jméno, otočí se ve směru zvuku
 • Spojuje slabiky, jako “baba-baba”
 • Mohou začít napodobovat rytmus a intonaci toho, co kolem sebe slyší


6-9 měsíců

 • Ukazuje na zajímavé/relevantní předměty nebo lidi
 • Může spojovat zvuky slov s významy (např. vyslovit „ba“ jako označení své láhve)


9-12 měsíců

 • Když přijde do místnosti, řekne „mama“ nebo „tata“.
 • Napodobuje a mává na dospělé
 • Začíná hrát hru na schovávanou, když si zakrývá obličej
 • Na jednoduché otázky odpovídá „ano“ nebo „ne“

Jak rychle se budou děti učit mluvit?

Jakmile se vaše dítě začne učit první slova, mluvení pak nabere na tempu. Přejdou od blábolení k ukazování a pojmenovávání věcí. Mezi 18. a 24. měsícem se můžete setkat se „slovním proudem“, když si dramaticky rozšíří svoji slovní zásobu. Ve dvou letech dokážou děti obvykle spojit dvě slova (např. „máma auto“).

Kontrola pro rodiče

Jak se vám daří v konverzování?

Víš, to mezi tebou a tvým malým. Pokud si ještě nechtějí povídat, počkejte a dejte jim čas. Jakmile přijdou na kloub mluvícímu maratonu, nebudou chtít přestat!

Pamatuji si dobu, kdy můj syn těžko hledal slova. Občas se mnou dokázal komunikovat jen pomocí gest a trochou brblání. Ve dvou letech se se mnou stále snažil komunikovat. Byla jsem znepokojená a začala jsem se obracet na přátele a spolupracovníky s prosbou o podporu a směr pro mé další kroky.

Rychle vpřed a teď je mu téměř pět let a STÁLE MLUVÍ! Slyšet ho, jak se během dne ptá na milion otázek, je tak osvěžující a velmi vítané. Všechny děti se vydávají různými cestami, aby dosáhly svých vývojových milníků. takže do toho a oslavujte s nimi každý nový zvuk nebo slovo, které se vaše dítě naučí. Každý krok vpřed se počítá.

Jemné připomenutí: Pokud budete mít někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a v případě potřeby, se obraťte na svého pediatra.

/>