Pomozte svému dítěti naučit se sedět: Rychlé tipy od odborníka na vývoj dětí

Erin-D-Rozario-FP

Erin D´Rozario, B.S.

Specialista na oblast raného vývoje dětí
Fisher-Price Play Lab
Maminka 2 dětí

Fisher-Price smilestones Sezení

Vaše dítě se plazí všude možně a vy se možná ptáte, kdy bude připraveno začít sedět.

Ahoj, jsem Erin odbornice na vývoj dětí v raném věku. Sama mám dvě děti, tak vím, jak se asi cítíte. Určitá nervozita, vzrušení, a hlavně ta únava… chápu to.

Ráda s vámi nasdílím, jak děti obvykle dosahují tohoto důležitého milníku a nabídnu vám tipy, jak můžete své děťátko přirozeně podpořit a dopřát mu zcela nový pohled na okolní svět.

Proč je sezení důležité?

Jakmile vaše dítě začne samostatně sedět, můžete si s ním společně hrát zcela novým způsobem. Představovat mu různé druhy zábavy, zvuků a zážitků - a zapojit ruce.

Navíc, schopnost samostatného sezení je důležitým krokem směrem k dalším pohybovým milníkům, jako je plazení a chůze.

Pamatuji si, když můj nejmladší syn poprvé seděl a skutečně se zapojil do hry. Moje dcera držela jedno z jeho oblíbených chrastítek, zatímco on vzpřímeně seděl. Když jsem se na něj podívala, vykouzlil ten nejkrásnější úsměv a sáhl po chrastítku! Byl to takový zvláštní okamžik pro něj, pro mě a jeho starší sestru, která to vše viděla.

Tipy, jak pomoci vašemu dítěti naučit se sedět

SmSt_Article07_Sezení_photo1A

1. Pokračujte v hraní na bříšku

Posilování trupu není asi pro nikoho oblíbené, ale silné břišní a krční svaly jsou nezbytné pro podporu těla v přímém postavení. Ujistěte se tedy, že vaše maličké pravidelně cvičí!

SmSt_Article07_Sezení_photo2

2. Opakování dělá mistra

Seznamte je s novou polohou (a se vzrušujícím pohledem na svět). Podpíráním svého dítěte na klíně nebo podporováním jeho těla, když cvičí na zemi. Podporované sedění jim pomáhá naučit se, jak správně umístit hlavu, krk a záda, aby si všechny ty nové pohledy děti vychutnaly.

SmSt_Article07_Sezení_photo3A

3. Postupujte krok za krokem.

Pomozte svému miminku s jednoduchým cvičením, které mu ukáže, jak může využít své tělo k podpoře. Nejprve je posaďte na zadeček na podložku. Pak jemně ohněte jejich lokty a nakloňte je dopředu, takže se budou opírat o předloktí. Podívej, co dokážeš, miminko!

Časová osa sezení

Většina dětí obvykle začíná ukazovat svoji připravenost k sezení kolem 5. měsíce věku. Ale pamatujte si, že každé dítě je jiné a fyzické milníky nejsou pevně dané. Níže uvedený časový rámec je jen orientační.


3 - 6 měsíců: Začíná držet hlavu, když je umístěno ve vzpřímené poloze5 - 7 měsíců: Začíná sedět s dopomocí nebo "trojnožkově" (sezení s rukama na zemi před sebou)8 - 9 měsíců: Může být schopno sedět několik minut bez podpory, než se překulí na stranu9+ měsíců: Začíná být samostatnější a v sezení jistější

/>