Přínosy čtení vašemu děťátku

Proč je dobré malým dětem vyprávět pohádky

Zajímá vás, kdy začít dítěti číst? Na pohádky není nikdy příliš brzy!

Knihy jsou důležitou součástí dětství, od pouhého žvýkání stránek, přes jejich listování (znovu a znovu), až po skutečné prohlížení. A "čtení" (nejprve vy, pak nakonec oni) dává vašemu malému dítěti náskok v jazyce.

Zde je několik nejlepších tipů, jak vašemu děťátku číst a jak mu zpříjemnit čas s pohádkou (a jak ho udělat SKVĚLÝM!).

Od narození do 6 měsíců

Vaše miminko miluje, když slyší váš hlas. Držte je u sebe, když jim čtete, mluvíte a zpíváte.

Ve věku 3-6 měsíců si budou užívat leporela nebo sdílení knížek se zrcátky, pestrými tvary a zábavnými texturami. Sledujte, jak se natahují a dotýkají stránek!

6 až 12 měsíců

Nyní může vaše děťátko sedět u vás na klíně a příběh je v jeho rukou! Vaše děťátko si bude prohlížet obrázky, dotýkat se knížky, a dokonce si ji bude strkat do pusy, MŇAM!

Vybírejte plastové nebo deskové knihy a ukazujte na věci. Interaktivní knihy jsou také skvělá zábava.

12-18 měsíců

Vaše batole si rádo vybere knihu, která ho bude bavit. Sledujte, jak ji drží a otáčí stránky! Zpestřete si čas vyprávěním a povídáním. Zeptejte se: „Kde je pejsek?“ a nechte je ukázat na obrázek. Počkejte na roztomilé: „Haf-haf“.

18-24 měsíců

Jakmile vaše batole začne mluvit, bude ve svých oblíbených příbězích ukazovat a pojmenovávat obrázky a také dokončovat věty. Váš malý knihomol může dokonce "číst" svým hračkám! Když přijde řada na čtení příběhu, pokládejte otázky: „Co je to, děťátko?“

2-3 roky

Vaše batole si už poradí s papírovými knížkami. A bude si o svou oblíbenou říkat znovu a znovu! Vaše maličké chápe, jak obrázky pasují k příběhu. Ptejte se na to, co se děje, a sledujte, zda dokáže doplnit chybějící slova.

Od 3 let

Ve věku od 3 let to už váš malý obraceč stránek zvládne! Navíc umí poslouchat delší příběhy a převyprávět je vlastními slovy. Poznává písmena a číslice, a rád odpovídá na vaše otázky. Zkuste třeba: „Kolik jich je? Pojďme počítat!“

Tip pro čtení

Vybírejte knihy, které vašeho malého čtenáře připraví na důležité milníky.

Hledejte příběhy o učení na nočník, přípravě do školy nebo o nových kamarádech.

Buďte připraveni číst jejich oblíbený příběh znovu a znovu. Děti milují opakování. Tak se učí!

BONUS:

Nakonec si příběh zapamatují a budou vám ho moci vyprávět (alespoň jeho verzi, která bude pravděpodobně daleko roztomilejší).

Od našich odborníků z laboratoře Play Lab

Další články

Zábavné dárky pro tříleté děti
Zábavné dárky pro tříleté děti
Přečíst
Pomozte svému batoleti s mluvením
Pomozte svému batoleti s mluvením
Přečíst

Objevit více

/>