Pomozte svému batoleti rozvinout jeho schopnosti naslouchání

Nicole-Mackiewicz

Nicole Mackiewicz, M.S.

Odborník v oblasti vývoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Maminka 2 chlapců

Fisher-Price-smilestones-Naslouchani

Nasaďte si uši, které naslouchají

Kolikrát denně to říkáte – nebo nějakou jeho variaci? Vím, že to říkám pravděpodobně víckrát za den, než jsem si myslela, že je možné nebo bych si chtěla připustit. I jako odborník na vývoj dětí si pravidelně musím připomínat, že schopnosti mých dětí naslouchat stále rostou a rozvíjejí se každým dnem. Bude to vyžadovat trpělivost a důslednost, abyste jim pomohli na cestě – ale nejlepší způsob, jak jim pomoci zdokonalit jejich poslechové dovednosti, je zábava a hraní.

V závislosti na věku vašeho dítěte se jeho dovednosti budou lišit

V prvních šesti měsících svého života děti rozvíjejí své schopnosti naslouchání tím, že asi na minutu projevují aktivní zájem o osobu nebo předmět. Nakonec se zaměří na hračku, která je právě mimo jejich dosah, pokusí se na ni dosáhnout nebo si budou hrát 2 až 3 minuty s jedinou hračkou. Od 9 do 12 měsíců začnou poslouchat řeč, aniž by je rozptylovaly jiné zdroje. Mohou se dokonce na chvíli soustředit na jednu hračku nebo činnost, pokud je to skutečně zajímá.

Pak přijde období batolecího věku

Přibližně ve 12 až 15 měsících může vaše dítě začít vykazovat roztěkané chování. Od 18 do 24 měsíců si děti mohou začít užívat osamělé nebo aktivní hry na několik minut v kuse. Také vám budou sedět na klíně, aby si s vámi četli knihu.

Ve věku dvou let je vaše dítě obvykle schopno aktivně poslouchat asi 3 až 6 minut.

Těsně před 3 lety aktivně poslouchají asi 6 až 10 minut a začínají používat otázky během konverzace.

Batolecí věk a dál

Jak vaše dítě roste, jeho dovednosti rostou s ním. Postupně děti začnou předvádět, jak dokáží naslouchat, například sledováním pokynů nebo plněním úkolů. Přibližně ve 30 až 36 měsících může vaše dítě s malým vedením plnit úkoly. Mohou tiše sedět a poslouchat hudbu nebo příběhy. Začnete vidět, jak jde dovednost naslouchat ruku v ruce s jejich pozorností a porozuměním.

Jemná připomínka: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a obraťte se na svého pediatra.

4. tipy Jak mohu podpořit naslouchací schopnosti svého batolete?

SmSt_Article11_Naslouchani_photo1

1. Čtěte, čtěte, čtěte

Čtení je pro malé děti dobré z mnoha důvodů – včetně pomoci s nasloucháním. Jak rostou, čtení jim pomáhá procvičovat jejich dovednost naslouchat a také ovládat pozornost. Chcete-li přidat trochu zábavy do příběhu, požádejte své batole, aby „pomohlo“ dokončit příběh pomocí vlastních slov. Možná uslyšíte velmi zajímavý příběh.

SmSt_Article11_Naslouchani_photo2

2. Buďte jejich vzorem

Ukažte svému dítěti, že mu nasloucháte. Mluvte s ním, poslouchejte ho a reagujte po celý den, abyste ukázali aktivní naslouchání. Občas použijte „prosím“ a „děkuji“, abyste jemně posilovali správné způsoby chování a laskavost a zároveň ukázali, že aktivně nasloucháte.

SmSt_Article11_Naslouchani_photo3

3. Řekněte to jednoduše

Batolátkům (kolem 12-24 měsíců) dávejte jednoduché pokyny. Jakmile dosáhnou věku 24-36 měsíců, dvoukrokové pokyny už jim půjdou jako po másle.

SmSt_Article11_Naslouchani_photo4

4. Zastavte se a tančete

Tanec je fantastický způsob, jak pracovat na poslechových dovednostech. Hraní tanečních her nebo s hračkami, které nabádají jednoduchými pokyny, dělá rozvoj poslechových dovedností zábavným a veselým.

Stejně jako u mnoha dalších aspektů rodičovství zůstaňte podporující a poskytněte svému malému pozitivní zpětnou vazbu. Prospívá vědomí, že odvedli dobrou práci.

Kontrola pro rodiče

Jak to zvládáte?

Někdy to může být frustrující, když máte pocit, že vás nikdo neslyší. Pro mě je to, když se snažím dostat své maličké ze dveří a oni si najednou vzpomněli, že prostě musí překládat koleje u svého vláčku. To je okamžik, kdy se zastavím.

Zhluboka se nadechnu a připomenu si, jak jsou staří a nabídnu jim trochu více pokynů, abych zůstala u úkolu. Někdy klesne na jejich úroveň a díváte se jim do očí, když mluvíte a pomáháte tak pozitivně rozvíjet jejich aktivní naslouchání.

Chci říct, že je v pořádku, když si potřebujete odpočinout a dopřát si pauzu. Vychovat dobrého posluchače není maličkost a jde vám to skvěle.

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a obraťte se na svého pediatra.

/>