Předstíraná hra: Jak u dětí rozproudit představivost

Lisa-Lohiser-FP

Lisa Lohiser, Ed.D.

Odborník v oblasti rozvoje dětí v raném věku

Fisher-Price Play Lab

Maminka 2 chlapců

Fisher-Price smilestones Předstírané hraní

Jak vaše maličké roste, stává se jejich představivost místem, díky kterému začínají chápat svět, jak to všechno funguje a i různé role, které dospělí mají. Předstíraná hra pomáhá vašemu batoleti naučit se, jak funguje skutečný svět, a jak do něj zapadnout. Od žvatlání do dětského telefonu až po vaření večeře v jejich kuchyňce.

Jako odbornice na rozvoj dětí v raném věku a matka dvou dětí, mám za sebou spoustu věrnostních mil do země představivosti a předstírání. Ale pro případ, že od vaší poslední návštěvy uběhla nějaká doba nebo se tam vydáváte poprvé, dovolte mi podělit se o to, co můžete očekávat, jak vaše ratolest poroste. Samozřejmě přidám i několik tipů, jak jejich představivost povzbudit.

Proč je předstíraná hra důležitá?

Předstíraná hra umožňuje batolatům prozkoumávat svět kolem sebe v pohodlí a úžasu své vlastní fantazie. Mohou předstírat, že jsou farmáři sklízející úrodu, veterináři, kteří se starají o jejich plyšáky, nebo jako řidič závodního auta, který vyhraje velký závod. Možnosti jsou nekonečné!

Když popisují, co se děje v jejich předstíraném scénáři, vaše batole rozvíjí cenné jazykové dovednosti, které mu pomáhají mluvit, rozumět a smysluplně používat slova.

Když si vaše dítě hraje s ostatními dětmi, rozvíjí své jazykové dovednosti, stejně tak i sociální dovednosti pro řešení problémů. Ať už staví pevnost nebo si vybírají role, které si zahrají, společné hraní jim pomáhá naučit se dělat kompromisy, vyjednávat a sdílet.

Předstíraná hra také podporuje sebeovládání a důležité emoce. Děti, které předstírají hru, například zápas se žraloky a dalšími silnými zvířaty, se učí ovládat své impulsy, stejně tak nastavit a respektovat hranice.

A co je nejdůležitější, vaše děťátko najde smysl a účel prostřednictvím předstírané hry, což pomáhá při budování sebedůvěry a sebeúcty. Pokud si mohou nasadit kuchařskou čepici a upéct vám ten nejlepší narozeninový dort, podpořte je v tom a užijte si ten jedinečný společný zážitek.

Jednoduché tipy pro předstíranou hru

Jste připraveni začít? Zde je několik jednoduchých tipů a triků, které vašemu batolátku pomohou naučit se správně „předstírat“.

SmSt_Article20_Predstirane-hrani_photo1

1. Zapojte figurky pro "nacvik" velké nebo nové události

Toto se děje, když s vaším batolátkem jedete na výlet nebo začínáte chodit do školky. Hraní a cvičení jim pomůže seznámit se s novým, takže ony nové události nebudou tak strašidelné.

SmSt_Article20_Predstirane-hrani_photo2

2. Nabídněte začátky příběhů

Podařilo se vám zaujmout jejich fantazii? Například milou otázkou „Má tvůj plyšový medvídek hlad? Má rád také jablíčka?"

SmSt_Article20_Predstirane-hrani_photo3

3. Nastavte vaše maličké pro úspěch

Batolata mohou snadněji předstírat, když mají k dispozici hračky, které k tomuto typu hraní přímou zvou. Ideální jsou různé interaktivní hračky nebo herní sady.

SmSt_Article20_Predstirane-hrani_photo4

4. Hrajte si společně s dětmi

Postupně u svého dítěte rozšiřujte dovednosti předstíraného hraní tím, že mu představíte nové, složitější příběhy, bohaté na emoce, jazyk a zábavné rekvizity. Můžete doma například „kempovat“, společně postavit stan a pak „opéct“ marshmallows u útulného falešného ohně.

Další zajímavé tipy pro předstírané hraní

SmSt_Article20_1790x1023pxphoto5_v2

1. Vystavte děti novým místům a zážitkům

Přidejte nové věci do jejich sady malých pomocníků nebo nové zážitky pro předstírané hraní. Výlet do muzea nebo kempování pod širým nebem může podnítit zcela nová herní témata a možnosti!

SmSt_Article20_1790x1023pxphoto6_v2

2. Užijte si úžasné představení

Nechte svoji malou hvězdu řídit celou dechberoucí show, od přípravy kostýmů až po samotné představení!

SmSt_Article20_1790x1023pxphoto7_v2

3. Použijte věc neočekávaným způsobem

Například si k uchu přiložte obdélníkový blok a řekněte „ahoj!“ To vašemu batolátku ukáže, jak může použít jednu věc k prezentaci něčeho jiného.

SmSt_Article20_1790x1023pxphoto8_v2

4. Nechte své batole hrát si se staršími dětmi

Starší děti (sourozenci, sestřenice, sousedé atd.) jsou nejen „cool“, ale také přemýšlejí a hrají si novými a odlišnými způsoby, což může pomoci rozšířit imaginativní svět vašeho dítěte.

Jak se u dětí vyvíjí dovednost předstírané hry

Jako první si u vašeho batolete (9 – 12 měsíců) pravděpodobně všimnete hry napodobování, která se bude soustředit na jednoduchou činnost, jako je ťukání jejich drobnými ručičkami, třeba do dětského notebooku nebo do panenky. Obvykle se batolata k předstírané hře přesunou kolem 2 let. To je, když je uvidíte hrát známé scény a role, které vidí hrát lidi kolem sebe v reálném životě, jako je rodič pečující o dítě nebo lékař provádějící prohlídku pacienta.

Časová osa předstíraného hraní

Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem. Jedná se tedy pouze o obecný časový plán.


12 - 18 měsíců Napodobuje jednoduché činnosti, které vidí u dospělých


12 – 18 měsíců Při hraní používá rekvizity realistickým způsobem, například předstírané volání na svém dětském telefonu


16 – 24 měsíců Při hraní používá rekvizity neočekávaným způsobem, jako když se z banánu stane telefon


24 - 30 měsíců Zapojuje se do tematické předstírané hry s více předměty a různými činnostmi


24 - 36 měsíců Během hry si představuje sebe jako jiné věci nebo lidi


30 - 36 měsíců Vás i ostatní zapojuje do svých smysluplných příběhů


Kontrola pro rodiče

Jak to zvládáte?

Mějte prosím na paměti, že neexistuje žádný špatný způsob, jak předstírat. Když zjišťují, jak funguje skutečný svět, nemusí to být vždy dokonalé. Pokud chtějí na své předstírané farmě pěstovat baseballové stromy, říkám, proč ne a nabídnu jim pomoc se sklizní.

A když si ještě nepochutnáváte na dnešní speciální pizze s arašídovým máslem a brokolicí z kuchyňky vašeho malého kuchaře, určitě to brzy uděláte a může to být ten nejlahodnější sladký okamžik vašeho dne.

Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému nitru a obraťte se na svého pediatra.

/>