Kdy vaše děťátko začne chodit? Až bude připravené!

Erin-D-Rozario-FP

Erin D´Rozario, B.S.

Specialista na oblast raného vývoje dětí
Fisher-Price Play Lab
Maminka 2 dětí

Fisher-Price smilestones První krůčky

"Kdy mé dítě začne chodit?" Jako odborník na vývoj dětí slyším tuto otázku od rodičů velmi často. Často vidí jiné dítě ve stejném věku, které již chodí, a ptají se, zda jejich malý nebo malá nezaostává. Pokud máte také tuto otázku, sdělím vám stejnou odpověď, kterou vždy dávám: "Vaše dítě začne chodit, až bude připravené".

Realita je taková, že děti se vyvíjejí vlastním tempem. Většina z nás by nebyla schopna běžet maraton bez přípravy, a stejné platí i pro batolátka, pokud jde o chůzi.

Níže sdílíme některé poznatky o chůzi dětí a kroky, které můžete udělat, abyste své děťátko při prvních krůčcích podpořili. Mezitím si užijte tuto fázi života svého dítěte, než začne honička!

Proč je učení se chodit tak důležité?

Chůze je důležitá pro nás všechny, ale pro batolata je to opravdová změna hry a jeden z nejvíce očekávaných milníků, na které se rodiče těší. V čem batolátkům nácvik chůze pomáhá?

Koordinace a rovnováha

Učení se chodit pomáhá vašemu dítěti získat sílu, koordinaci a rovnováhu, což nastavuje scénu pro celoživotní aktivitu!

Nový pohled

Chůze dává vašemu dítěti nový pohled na jejich okolní svět a učí je, jak se zorientovat od bodu A k bodu B (a mohou vidět, co přesně je doma na konferenčním stolku).

Nezávislost

Učení se chodit dává vašemu dítěti pocit nezávislosti a otevírá nové (a super zábavné!) aktivity, jako je běhání a skákání. Jak rostou, nacházejí nové věci k prozkoumání!

Jak pomoci vašemu dítěti začít chodit: 4 základní tipy

Zde jsou základní tipy, jak pomoci vašemu děťátku udělat první kroky

SmSt_Article08_První-krůčky_photo1

1. Budujte společně svaly

Nemusíte čekat, až vaše miminko projeví svoji připravenost na chůzi. Pomalu začněte s posilováním svalů klidně hned. Přibližně ve věku 6 měsíců přidržujte vaše miminko v podpaží s nohama dotýkajícími se země nebo vašeho klína. Dovolte jim nést nějakou váhu na nohách a skákat nahoru a dolů!

SmSt_Article08_První-krůčky_photo2

2. Nabídněte jim, po čem touží

Když se vaše dítě začne snažit o první krůčky, postavte ho vedle gauče s oblíbenou hračkou. Tímto ho povzbudíte, aby stálo a hrálo si. Nebo se postavte vy a dejte hračku o pár kroků dál. Povzbuzujte, aby se k ní vaše dítě pohybovalo s oporou o gauč. Když dítě začne korzovat, vytvořte bezpečné prostředí a odstraňte mu z cesty nevhodné předměty.

SmSt_Article08_První-krůčky_photo3

3. Podpořte jejich úsilí

Jakmile se vaše dítě posune vpřed, další způsob, jak jim pomoci chodit, je poskytnout podporu tím, že je držíte oběma rukama zezadu. Nechte je najít svou rovnováhu a pomozte jim udělat první kroky.

SmSt_Article08_První-krůčky_photo4

4. Stále je povzbuzujte

Povzbuzení je klíčové! Když jste super nadšení, může jim to pomoci odvést pozornost od toho, co se jejich tělíčko pokouší udělat, a umožní jim snadněji udělat první kroky!

Další 4 zajímavé tipy pro nácvik chůze

Zde najdete další praktické rady, které podpoří vaše děťátko, udělat svůj první krůček

SmSt_Article08_1790x1023px_photo5_v2

1. Pomozte jim najít oporu

Chůze naboso je odlišná a může to být pro děti úplně nový zážitek. Nechte své dítě cvičit v ponožkách nebo botkách (samozřejmě s vaší podporou), aby byli sebejistí, až začnou sami chodit!

SmSt_Article08_1790x1023px_photo6_v2

2. Zvládejte různý terén

S vaší pomocí nechte svého nejmenšího procházet různými povrchy, jako jsou dřevěné podlahy, koberce, tráva, kůra na hřišti atd., aby jejich tělo pochopilo, jak se přizpůsobit různým terénům.

SmSt_Article08_1790x1023px_photo7_v2

3. Buďte součástí zábavy

Někdy stačí být jen v blízkosti dětí ve stejném věku nebo i starších, když pobíhají a baví se. Toto je skvělá motivace pro napodobování toho, co vidí dělat ostatní!

SmSt_Article08_1790x1023px_photo8_v2

4. Berte to s klidem

Využijte příležitost a dopřejte si s vaším děťátkem při každodenních činnostech extra čas a nechte je chodit. Čím víc trénují, tím dříve budou tuto novou dovednost ovládat nebo dokonce začnou chodit sami!

Časová osa chůze

Níže je přibližná časová osa chůze. Pamatujte si, že není třeba si dělat velké starosti, pokud vaše dítě nejede přesně podle plánu nebo dokonce přeskočí některé kroky! Jako vždy, pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, obraťte se na svého pediatra.3 až 7 měsíců

 • Už nese nějakou váhu na nohách
 • Nese veškerou váhu na nohách
 • Nese váhu a mírně poskakuje


6 až 13 měsíců

 • Stojí a přidržuje se objektů nebo pečující osoby, když stojí
 • Přitahuje se, aby stálo s použitím objektů
 • Stojí několik sekund
 • Chodí kolem


10 až 15+ měsíců

 • Korzuje
 • Chodí, když je přidržováno za obě ruce
 • Chodí, když je drženo za jednu ruku
 • Chodí bez podpory

Zábava a chůze jdou ruku v ruce

Chodítko je skvělé pro děti ve věku od 6 do 36 měsíců! Před tím, než se děti mohou postavit nebo chodit, jsou schopny sedět a hrát si s chodítkem. Jakmile jsou dostatečně staré na to, aby stály, velmi pomalu (a s vašima rukama na chodítku) je tlačte dopředu. Začnou pohybovat nohama v chůzi. Někdy zůstanou děti "zamrzlé" a nebudou pohybovat nohama. Pokud toto občas řešíte, jemně vezměte nohu vzadu a přesuňte ji před druhou. Tím jim pomáháte naučit se, jak se pohybovat a chodit!

choditko-fisher-price-800x800

Prozkoumat oboustranné chodítko Fisher-Price Steady Speed

Kontrola pro rodiče: Jak se cítíte?

Chůze je tak vzrušujícím milníkem a většina rodičů se nemůže dočkat, až jejich dítě udělá první kroky. Vím, že to může být těžké, ale zkuste neporovnávat svého potomka s ostatními dětmi. Vaše dítě půjde, až bude připravené. Když váš malý jednorožec udělá první krok, může to být tak kouzelný okamžik a vy se budete cítit tak hrdí.

Možná to bude i trochu hořké, když si uvědomíte, že vaše malé dítě získává ještě větší nezávislost, protože se nyní může dostat z bodu A do bodu B bez vaší pomoci.

Jemné připomenutí: Pokud máte nějaké obavy ohledně vývoje svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého pediatra.

/>